Sezonas atskaite-1


Atkal šajā piezīmju grāmatā dažas lapas palikušas neuzrakstītas. Tomēr dažas vasaras un rudens impresijas ir ērti iekārtojušās fotoaparāta atmiņas kartē un tās mēģināšu apaudzēt ar vārdiem.

Bišu būšana ir viena interesanta nodarbošanās. Tā noteikti ir pati radošākā lauksaimniecības nozare, jo pilnīgi viss ir pakārtots dabas procesiem. Katrs pavasaris, katra vasara, katrs gads ir atšķirīgs un dravnieks ir kā menedžeris, kurš visu laiku mēģina paredzēt un darboties/vadīt saimes tā, lai rezultāts būtu pēc iespējas labāks.
Tāpat kā visi cilvēki ir vienlīdzīgi, bet ir cilvēki, kuri ir vienlīdzīgāki, tāpat katrs gads ir atšķirīgs, bet ir gadi, kuri ir atšķirīgāki. Šis gads noteikti bija tāds- suparagra aplidošanās (24.02), ievilcies pavasaris, daudzsološs maija sākums ar tam sekojošo aukstumu un salnām, pēc tam aukstums un sausums gandrīz visu jūniju. Tad sezonas glābiņš- pirmās divas jūlija nedēļas, kad stropos burtiski salija medus. Un pilnīgais viršu medus “iztukšītis”.

Nevienu gadu nebija bijušas tik krasas atšķirības pa novietnēm. Likums “Jo dziļāk mežā, jo resnāki partizāni” bitēm netiek piemērots, jo mežos parasti ienesums ir mazāks, kā vietās ar laukiem un sētajām platībām. Tomēr tik ekstrēmas atškirības kā šogad vēl nebija bijušas. Maija beigās mežu novietnēs saimes jau sāka ciest badu, bija saimes, kurām rāmiši grabēja un mātes bija pārtraukušas dēšanu . Jo dziļāk mežā, jo izteiktāk. Savukārt, novietnēs, kur lielāki lauki- Ugālē, Ēdolē, medus jau bija magazīnās. Lai meža saimes atspertos vai pat neaizietu bojā, nācās piebarot-ņēmu medus rāmīšus no “treknajām” novietnēm un liku klāt meža novietnēs. Pašā jūnija sākumā sāka ziedēt avenes un pāris dienas bija labs ienesums. Tas izglāba sezonu, jo ar šo pāris dienās ievākto krājumu saimes iztika zaļajā ziemā jūnijā, kura ievilkās vairākas nedēļas. PēcJāņu ienesums bija izcils, stropos ienāca ļoti tumšs un garšīgs medus. Lai arī ienesums ātri beidzās un arī virši šogad pirmo reizi manā dravošanas pieredzē, ka ne pašam, ne bitēm, kopumā medus sezona, lai arī sliktāka par iepriekšējām, tomēr bija apmierinoša. Kā saka ventiņi – “nevar brēkt”(ar plato “ē”).

Bū…. Grūti aprakstīt notikumus pēc tik ilga laika. Labi, ka ir bildes:)

Šogad bites aktīvi dzīvojās pa pienenēm un arī putekšņu raža no pienenēm bija izcila.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šie nav pieneņu putekšņi, bet arī maija otrajā pusē vākti.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Karsta ir pavasara saule un varens pavasara nogurums 🙂
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rāmīši tiek dezinficēti pirms ziemas, bet visu inventāru nevar uzspēt, tāpēc aprīlī, pirms lielā sezonas skrējiena tiek dezinficēti nukleusi, cits inventārs, kā arī grīdiņas, kuras nomainītas pavasarī.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bišu māšu audzēšanas sezona sākās tikai maija beigās. Biju jau sacerējies uz maija sākumu, bet sliktais laiks ar aukstumu un salnām plānus izjauca. Labi vien bija, jo labas mātes var izaudzēt, tikai tad, kad sakrīt visi faktori.
Protams, jābūt spēcīgai saimei, pārpilnai ar jaunām bitēm, bez vaļējiem periem, ar bagātīgiem medus krājumiem un “gruntīgiem” putekšņu rāmjiem blakus māšu audzēšanas rāmītim.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pirmā šogad piedzimusī bišu māte. Meita no Oigena B391xB505, kura manā Pedigree ir B102(AMS).OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Turpinājums sekos….

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s