Gaišus Ziemassvētkus un saldu 2013!


Šogad Ziemassvētki būs balti. Nupat skatījos vācu TV filmu par imigrantiem Austrālijā, ieceļotājiem no Vācijas. Viens no viņu pārbaudījumiem bija un ir Ziemassvētku svinēšana vasaras karstumā. Kad piparkūku namiņiem nevar izmantot šokolādes garnējumu, jo tā sekundēs izkūst. Kad Ziemassvētku eglīti nevar aizbraukt un nocirst, bet tai līdzīgs koks iecērt krietnu robu maciņā. U.t.t.  Lai arī Vācijā ne vienmēr ir balti Ziemassvētki. Kā šogad, kad pēc ziemas decembrī, pašās mēneša beigās sals aizgājis, sniegs nokusis, pļavas pārplūdušas un daudzviet temperatūras stabiņš sasniedzis pavasarīgus +15- +18 grādus. Pie tādas temperatūras noteikti bites aplidosies.

Mēs Latvijā varam būt priecīgi-arī šogad būs balti Ziemassvētki. Jauki. Tomēr ne jau temperatūra ārpusē un ainavas baltais dekorējums ir galvenais. Sniegs nāk un iet, bet ir lietas, kuras ir mūžīgas. Tās ir lietas, pie kurām Ziemassvētkos domas apstājas biežāk nekā ikdienas ritmā.

Ir klasiskas vērtības. Tādas kā filmas, kuras var skatīties neskaitāmas reizes (“Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, “Likteņa ironija jeb vieglu garu”, u.t.t.)
Tāda pati Ziemassvētkos ir Hēbeļa eseja, kuru pirms dažiem gadiem iztulkoju un kura jau šeit ir bijusi. Pārlasu to tagad un to pašu novēlu arī citiem. Pārdošanas aģenta vārdiem runājot: “Pats lietoju un citiem iesaku” 🙂

Visiem draugiem, paziņām, kolēģiem un laikabiedriem, šo piezīmju lasītājiem, manu bišu un ābeļdārza draugiem –
Ziemassvetkos_2013lv

un Hēbeļa eseja

“Laime gudrajam
Gudrs ir cilvēks, kurš no laimes rokām neprasa vairāk kā viņam vajadzīgs un kurš savu mieru atrod nevis savu dziņu apmierināšanā, bet to savaldīšanā.

Viņam nevajag tērpties purpurā un zīdā, viņš vēlas apsegt tikai savu miesu. Indijas garšvielu un Kipras vīnu kārdinājums nekairina viņa vēderu, viņš grib tikai pabarot savu ķermeni un uzturēt tā spēkus.

Viņa jumtu nebalsta marmora statujas, bet tas pasargā viņa mājokli no negaisa.
Viņu nesauc par bagātu un savas tautas slavenību, viņam pietiek ar laba cilvēka, parasta pilsoņa un uzticama ģimenes tēva vārdu.
Viņu neielenc pielīdēji, to pulks negaida uz viņa pavēlēm, svešie neuzbāžas viņam ar pazīšanos, viņam pietiek ar vienu draugu.

Vēlot sev mērenu laimi, citiem viņš vēl viņa lielo. Patiesā un drošā laime ir mūsos un ne ārpusē, ne kastē ar zeltu, ne sertifikātā, kurš apliecina dižciltību, ne putojošā šampanieša glāzē, bet mierīgā, uz prieku tīri noskaņotā sirdī.

Kas dedzīgi pilns nesavaldītu kaislību savu mieru meklē bagātībā vai stāvoklī, tas to neatradīs nekad. Viņš dabūjis miljonu un to neatrod, viņš dabūjis otru un vēl joprojām neatrod. Viņš no dubļiem ir ticis līdz domei, firsta kabinetam, kļuvis par armijas pavēlnieku, uzkāpis karaļa tronī. Jo augstāk viņš kāpa, jo augstāk un augstāk miers pacēlās virs viņa. Pat uz troņa tas sēž tikai to dēļ, kuri viņu uz šā troņa noliek.

Tikai tam, kurš savas vēlēšanās aprobežo ar to, ko viņam sniedz daba, veiksme un čaklums un kad viņam šīs vēlēšanās piepildās un viņš ir par to laimīgs, prāts ir atvērts dzīves priekiem.

Tad viņam uzsmaida pavasaris un tā ziedi, viņam māj ziedošo puķu galvas, viņam draudzīgi pretī urdz avots. Liegs miegs aptver viņa gultu, kamēr zīda spilvenos bagātos moka rūpes, godkārīgos skaudība un raksturā vājos grēki; ar vieglu prātu un vieglu sirdi viņš no rīta atmostas, sveic uzlecošo sauli un viņa sirds ir atvērta jauniem dabas priekiem.

Vēlot sev mērenu laimi, citiem viņš vēl viņa lielo. Ar pateicību un uzticēšanos viņš skatās debesīs, kuras tur likteņa svarus. Bez nožēlas viņš skatās pagātnē, bez bailēm nākotnē.

Zūdoša ir jebkura manta, neatņemams ir tikai tas, ko mēs nesam sirdī.
(Johann Peter Hebel, 1760-1826)”

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s