Miķeļdienas tirgus, baurs un griķu medus


Vakar, 24.09., piedalījos ar medu un āboliem Miķeļdienas tirdziņā Doma laukumā Rīgā. Saulaina un silta rudens diena, kā radīta šādiem gadatirgiem. Tāpēc tirdziņš bija labi apmeklēts un jādomā, ka tie, kuri aizgāja nebija vīlušies, jo amatnieku un  lauku labumu piedāvājums bija ļoti plašs, uz skatuves danči un treļļi. Biškopības produktus pārdeva vismaz 15 stendos.
Man šī bija pirmā reize tirgū kā pārdevējam (ja neskaita pagastu dienas Ventspilī), tāpēc bija sevišķi interesanti. Ir patīkami runāt ar pozitīvi noskaņotiem cilvēkiem, vairums pircēji ļoti labi orientējās medus lietās un daudzi jau zināja, ko viņi vēlas. Topā, protams, viršu medus, bet liela piekrišana bija arī griķu medum un dažādu ziedu meža medum. Par griķu medu un nelielo “pušieri” tālākajā rakstā.

No āboliem neapšaubāmā topā bija “Merrygold”. Sevišķi, kad tika pagaršots. Dažam medus pircējam kādu ābolu uzdāvināju un pēc brīža skatos, nāk smaidīgs cilvēks atpakaļ, ābols gandrīz apēsts un jāiesver arī kāds kilogramms “Merrygold”:) Iemesls arī pajokot 🙂

Liela mācība bija, ka tirgum ir jāsagatavojas laikus. Mums tas ievilkās līdz plkst 2 naktī un kad četros no rīta (vai tomēr naktī 🙂 ) bija jāceļas, lai dotos uz Rīgu, tad tās stundas, kuras miegam pietrūkušas vajadzēja kompensēt ar palielinātām kafijas devām. Tomēr savu ietekmi uz “performanci” nogurums atstāja. Kad atbraucām Doma laukumā, izkrāvām medu un ābolus, secinājām , ka esam aizmirsuši galveno medus veidu, kuru prasīja vismaz četri no katriem pieciem stenda apmeklētājiem. Vai žē! Tagad var :), bet tad bija 😦 Mājās palikuši visi mazie viršu medus iepakojumi – 300g, 500g un 1.4kg, “paņēmušies” līdzi vien 3-litrīgie spainīši.
Jau krietni pēcpusdienā, liecoties pa ābolu kastēm pamanīju starp tām arī 2 kastes ar medu. Tas taču mūsu “pazudušais” viršu medus! 🙂 Tas gandrīz viss tad līdz vakaram aizgāja kā siltas bulciņas. Kā varēja nepamanīt, ja kastes ir ar ribām un labi pārskatāmas? Atliek norakstīt tikai uz nogurumu. Tomēr litrīgie (1.4kg) viršu medus spainīši tik un tā mūs mīļi sagaidīja mājās 🙂
Otra lieta ir nedaudz nopietnāka 🙂 Secinājām, ka kamēr nebiju stendā, vairākiem klientiem, kuri pirka griķu medu 500 g iepakojumā, griķu medus vietā ir iedots meža ziedu medus. Atvērtā burciņa degustācijai, protams, bija griķis, bet kastē, no kuras ņēma klientiem bija abu veidu- griķu un dažādu ziedu medus. Arī meža medus bija patumšs un lai gan etiķetes atšķīrās, burciņas tika sajauktas. Lēšu, ka šādas varētu būt 10-15 burciņas.
Tāpēc, tie klienti, kuri nopirka griķu medu un mājās secināja, ka tas kas pagaršots stendā, atšķiras no tā, kas burciņā, tiek lūgti pieteikties (tālr. 28630031 vai 29347413, e-pasts: mellifera@inbox.lv). Ja dzīvojat Rīgā vai citās pilsētās, uz kurām regulāri braucu- piebraukšu klāt un aizvedīšu griķu medus burciņu, bet jau nopirktais medus būs bonusā kā atvainošanās. Ja dzīvojat vietā uz kuru regulāri nebraucu, tad gan jau atradīsim veidu, kā mūsu kļūdīšanos vērst par labu. Atvainojos par sagādātajām neērtībām!
Burkas ar etiķetēm ir titulbildē. Pa kreisi – burciņa ar medus izlasi, šajā gadījumā griķu medu, pa labi – parastais medus, šajā gadījumā dažādu meža ziedu medus. Ja pirkāt griķu medu, bet burciņa ir ar tādu etiķeti kā pa labi, tad esam jums atvainošanos un griķu medu parādā. (tas gan attiecas tikai uz vakardienu, jo etiķetes ar “medus izlasi” ir jaunas un augustā/septembra sākumā pārdotajam griķu medum ir parastā etiķete).

Tirgū palaimējās atrast&nopirkt 2 labas grāmatas. Kādā stendā bija grāmatas par dabu un pirmo reizi uzzināju par izcilu cilvēku (jau tagad zinu, ka viņš tāds bija, lai arī abas grāmatas esmu tikai pāršķirstījis), mežkopi un filozofu, Ulmaņlaiku lauku (mežu) inteliģentu Krišu Melderi. Grāmatas izdevusi izdevniecība “Divpadsmit” – “Meža vakari” un “Miers un laime”. Šajā pašā stendā bija arī grāmata “Staltbriežu izcelsme, izplatība un audzēšana Latvijā”  http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=320359:par-staltbrieiem-un-to-audztjiem&catid=165&Itemid=329 Sākām runāt ar sievieti, kura nestrādāja stendā, bet kā sapratu bija izdevniecības pārstāve, par staltbriežiem. Uz teikto, ka staltbrieži ejot mazumā un bauru dzirdēt nemaz nav tik viegli, pasmaidīju, ka man visapkārt bauro tā, ka pat gulēt nevar. Pēc manas atbildes  no kurienes esmu (Ugāle-Zlēkas), sieviete iesmējās un teica: “Nu jā, jūs jau no paša midzeņa” 🙂
Tā ir tiesa, pie tam tādu bauru, kā šogad, neatceros. Bauro pie pašām mājām un vēl dažās vietās tālāk. Tā būtu brīva niša dabas tūrismam- šis mežonīgais un skaistais dabas koncerts, kur izpaužas dabas pirmatnējais spēks un raupjš romantisms .
Briežu pie mums ir daudz- par daudz. Ābeles tiek nograuztas pāris metru no mājām un dārzs nopēdots no vienas vietas. Ugālē tiek vākti paraksti novada Domei un Zemkopības ministrijai, par briežu skaita ierobežošanu, arī es savu uzliku.:)
To, ka zvēru tiešām ir daudz, apliecina bildes, ko uzņēmu vasarā. Šajās meža pļavās zvērus varēja redzēt katru vakaru. Kā zoodārzā. Tikai žoga nav un prezidentu neizvēlas.

Advertisements

3 comments

 1. Labdien, Ainar!
  Esmu viena no tiem veiksmiekiem, kam izdevies mieloties ar Jūsu izcilo medu.
  Sestdien, ar laimīgi iegūto medus spainīti steidzos mājās. Pagaršoju…. un…AK…KĀDS MEDUS, KĀDS MEDUS!!! Tā es skandinu katru dienu…Mana sajūsma nebeidzas…..Piesakos vēl diviem tādiem spainīšiem. Laikam iepriekšējādzīvē biju lācis, ēdu lielām karotēm. PALDIES BITĒM!!!

 2. Paldies, Elita!
  Var jau būt ka nemaz nav tāda viena liela laime, bet daudzas mazas (a la Ziedonis).
  Var jau būt, ka nav tāda viena liela dzīves jēga, bet daudzas mazas.
  Viena no tādām tad ir saņemt šādu komentāru- darba novērtējumu 🙂
  Arī bitēm noteikti ir prieks!
  Viss labais ir labs ar mēru! Pat lāčiem un viņu reinkarnācijām 🙂 Ja gadās pārēsties, tad medus gadījumā labi palīdz rutki. Un otrādi – rutku gadījumā medus:)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s