Jaunais medus


“Vasara ir tad, kad ir par karstu lai darītu to, ko ziemā darīt ir par aukstu” (Marks Tvens) 🙂

Apnicīgie lieti ir beigušies, iestājies ilgi gaidītais karstums un nu jau atkal ilgojamies pēc vēsāka laika un lietus. 🙂 Katrā ziņā vismaz tās gailenes, kuras bija pabāzušas galviņas no zemes, pēc lietus ir iztvīkušas, tāpat zemenes, labības lauki un kartupeļi. Par bitēm grūti spriest, pagaidām ienesums turpinās un šāds karsts laiks var veicināt izsvīduma medus ievākumu, kurš parasti ir interesants un medusmīļu iecienīts.
Bitēm šī vasara ir labvēlīga, par spīti vēsajam laikam maija beigās un jūnija sākumā, medus ir gana, labs ienesums bija maija sākumā un izcils jūnija vidū- beigās, kad bija pietiekami silts un, galvenais, mitrs, lai viss kas ziedētu, arī medotu. Dažbrīd, Pfefferles vārdiem runājot, liekas, ka medoja pat sētas mieti. Un dienas garums – tādu dienas garumu un ziedu bagātību šajā laikā apskauž jebkura dienvidu bite vai dravnieks. Maksājam mēs par to ar tumšajiem rudens un ziemas vakariem un īso dravošanas sezonu.

Pirmais medus ir spaiņos un burkās un ir jau devies pie saviem cienītājiem. Pagaidām pieejamas 2 šķirnes  – pavasara ziedu medus – 1 litrs- Ls 4.oo un 3 litri – Ls 12.00, un meža medus ( ir izsviests, bet safasēts pieejams no 12.o7) –  1 litrs- Ls 5.oo un 3 litri – Ls 15.00.
Jaunais medus no kāstuves spainī.

Medu var pasūtīt kā iepriekš – pa tālruni 28630031 vai e-pastu: mellifera@inbox.lv Piegāde iespējama arī Rīgā, Jūrmalā un citur netālu no “nogriežņa” Ugāle-Rīga.

Vēl tikai pāris bilžu no neseniem iespaidiem. Kā jau rakstīju iepriekšējā raksta komentārā, cenšos mirkļuķērāju staipīt līdzi un interesantākos momentus piefiksēt. Tas arī ir izdevies pāris simtos bilžu un labākās (noskaņīgākās) būs nākamajos ierakstos. Arī no agrāka pavasara.

Drava ceriņu ziedu laikā

Brūkleņziedu laikā aizskrēju uz savām brūkleņu vietām. Tās sākas apmēram 300 metrus no mājām. Bites daudz brūkleņu ziedos nebija, bet brūklenājs sanēja.

Šogad vajadzētu būt labai brūkeņogu ražai- ziedēja bagātīgi un mitruma bija pietiekami.

Turpat blakus ziedēja arī zilenes un liekas, ka zileņu ziedos bišu bija vairāk kā brūklenēs. Varbūt tas ir subjektīvi, bet no bērnības atceros, ka zilene bija samērā reta oga, mētru gan bija, bet ogu maz. Toties pēdējos gados zileņu ražas ir bagātīgas. Varbūt savs nopelns te ir arī bišu apputeksnēšanas veikumam?

Arī pīlādži ir nektāraugs un šogad tie medoja īpaši labi. Pīlādži bija pilni ar bitēm.

Pavisam nesena bilde- ziedoša pļava.

Stropi jūnija ziedos

Šī bišu māte ir jāmaina- jau trešo gadu un saime ļoti vēlējās spietot. Lai arī dējumi ir vēl labi, pārziemot šādai saime ir mazāka iespēja un nākamā gada sniegums apšaubāms. Pie tam, nemarķētas mātes ir grūtāk atrast, sevišķi, ja tās ir tumšas kā šī un sevišķi, ja saimes ir pieaugušas spēkā, kā tas ir vasaras vidū.

Šī māte tiks nomainīta ar šogad audzētajām un iratziņa kura nākusi ar pieredzi- mātēm jābūt marķētām. Tikko dzimusi bišu māte.

Ir tomēr trīsgadīgas mātes, kuras roka un prāts neceļas mainīt.  Mūsu puses pieredzējušais dravnieks Maigonis Emars kādā sarunā izteica tēlainu un precīzu salīdzinājumu – vai tad desmitgadīgu govi ved uz gaļas kombinātu, ja tā dienā dod 40 litrus piena?
 Šis strops šogad pretendē uz rekordsaimes statusu. Arī pagājušogad tā bija rekordsaime. Māte ir 2008.gada modelis, Somijas bakfāstiete. Arī šogad dējumi ir perfekti, saime ļoti spēcīga un ne reizes nav nonākusi spietošanas noskaņojumā.

Šogad bija prieks arī par lielo naktsvijoļu daudzumu. Naktsvijolēm ir vesela bilžu sērija, bet te viena skaistule.

Bildes nedaudz haotiski, gan laika, gan tēmu ziņā. Nebiju domājis šajā ierakstā tik daudz likt, bet ieskrējos… 🙂 Pārējās lai paliek citiem ierakstiem.

Baudiet vasaru! 🙂

P.S.  Ieteikums karstajam laikam- limonādes pagatavošanai. Īstā limonāde (lemonāde, no “lemon” – citrons) ir garšīgs atspirdzinošs dzēriens un lieliski remdē slāpēs. Izspiež vairākus citronus, sajauc ar medu un atšķaida ar ūdeni. Proporcijas var būt dažādas – lai remdētu slāpes, labāks ir plānāks un skābāks padzēriens, našķojoties var taisīt piesātinātāku.

Advertisements

11 comments

  1. @ Paldies, Jāni! Sveicieni Hamburgai un Steinway -am! 🙂
    @ Martina Vielen Dank, es freut mich sehr, das der Honig hat sein Ziel erreicht.:) Jede Tropfen (Loffelchen) ist der Gruss von unsere Wiesen und Waelder:) Ich hoffe das naechstes Jahr wir werden mehr Zeit haben. Herzlich willkommen!:)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s