Gaišus un saldus Ziemassvētkus!


“Sudraba mēnestiņš veļas pa gaisu
Sētā nāk rūķīts ar dāvanu maisu
Atnāca, nolika medus burciņu klusi
Un aizgāja tālāk uz kaimiņu pusi”
(gandrīz Plūdons)

Tautas ticējums saka, ka ja Mārtiņos zosis staigā pa ūdeni, tad Ziemassvētkos tās staigās pa ledu. Tautas ticējums ir piepildījies. Vismaz tām zosīm, kuras pārdzīvojušas Mārtiņus. 🙂
Šogad būs balti Ziemassvētki. Ne tikai pārnestā nozīmē, bet arī meteoroloģiskā. Lai arī šur tur sola lietu, sniegu izkausēt tas nepaspēs.
Šis ir laiks, kad savu lidojošo meiteņu vārdā vēlos teikt sirsnīgu paldies saviem medus ēdājiem. Jūsu pulks šogad atkal kļuvis lielāks. Daudzi ir atveduši savus draugus vai paziņas (gan tieši, gan netieši- pēc dāvinātas medus burkas jaunie medusēdāji paši mani atraduši). Tas ir liels gandarījums – sajust, ka tas process, kurā piedalos un tā rezultāts(galvenais nopelns tomēr ir manām bitītēm) ir vērtīgs un novērtēts.

Ir svarīgi apzināties, ka katra mūsu (mana, jūsu, citu) darbība un pat domas rada sekas. Neatkarīgi no tā vai šī darbība vai doma ir mērķtiecīga vai gadījuma pēc. 
Tāpēc visi medus ēdāji ne tikai iegūst garšīgu medu, bet netieši piedalās arī manā dravošanā, jo pateicoties viņiem, man ir iespēja nodarboties ar biškopību, bitēm ir iespēja īstenot savu sūtību un Latvijā – Ziemeļkurzemes mežos un laukos ir daudz vairāk ziedu, ogu, putnu….


(šīgada centīgākā novietne pašā gada sākumā- par pavasari sapņojot)

Liels paldies arī dienasgrāmatas lasītājiem – gan tiem, kuri dalījās savās domās publiski komentārus rakstot, gan personīgi, sūtot vēstules uz e-pastu, gan tiem, kuru atnākšanu šajā vietā pamanīju tikai pēc statistikas, bet arī tas liecina, ka tas ar ko daru un domāju ir citiem nozīmīgi un tā ir laba motivācija.

Ziemassvētki ir svarīgs laiks ne tikai cilvēkiem, bet arī bitēm – notiek pagrieziens uz saules pusi. Lai arī stropos ir tumšs, bites zina, ka diena kļūst garāka. Ja vasaras Saulgrieži ir pagrieziens uz otru pusi un bišu māte pēc Jāņiem sāk ierobežot dēšanu, tad pēc ziemas Saulgriežiem dēšana bieži tiek atsākta. Tas, protams, atkarīgs no laika apstākļiem, saimes stipruma un bišu rases, bet tas, ka dienas garums palielinās, ir signāls bitēm, ka laiks pagriezies pretī pavasarim. Kā bites to jūt, šo niecīgo atšķirību dienas garumā un pagriezienu nav noskaidrots. Nesen lasīju diskusiju par šo jautājumu un vismaz tajā atbildes nebija.
Pirmie ziedi vairs nav tālu. Vēl nebūs noziedējušas leduspuķes kā uzziedēs sniegpulkstenītes, tad jau lazdas, krokusi, kārkli un cik gan tad tālu līdz ziedu trakumam maijā. Arī līdz bišu pirmās aplidošanās laikam ir kādas 70, 80, varbūt 90 dienas, bet šis laiks paies ātri. Varbūt ne tik ātri, kā paiet pavasaris un vasara, jo gaidot laiks velkas, bet tik un tā- saule ir pagriezusies un paies dažas nedēļas, kad jau varēs manīt, ka arī vakari kļuvuši gaišāki.

Biju aizbraucis nedēļas nogalē paskatīties kā klājas bišu saimēm. Bites ziemo labi, cik no ārpuses var noteikt, dažām gan skrejas bija ieputinātas – tās attīrīju.
Pāris fotogrāfijas no dravas ziemā

Sniegs ir apsedzis zemi un zemei ir silti, lai miers un labestība apsedz prātus un silti ir visiem, kuri lasa šīs rindas!

PRIECĪGUS ZIEMASSVĒTKUS !

Advertisements

10 comments

 1. Savādajā laikā starp ziemas saulgriežiem un gadumiju, kad stundas stāv uz vietas, bet dienas kaut kur pazūd, ir laiks apcerei… latvieša mīļākajai nodarbei 🙂
  Apcerei ne tikai par to, kas jau sadāvināts un vēl jādāvina tuviniekiem, cik piparkūku jau apēsts un cik zirņu un pīrāgu vēl jānoēd…
  Jāapstājas un jāpadomā par to lielo visu lietu kārtību, ko mums Kāds ir iedibinājis. Kaut kas tik mūžīgi stabils un drošs, uz ko mēs nedomājot paļaujamies, it kā tas mums pieder. Ir un vienmēr būs.
  Ziemas vidū Saule atkal atgriežas, drīz būs gaisma, siltums, pavasara puķes, zaļa zāle, vasara un prieks…
  Tikpat noteikti atkal būs jaunais medus, tad rudens ienesums, zili virši un sārti āboli… cik labi, ka ir kaut kas, kas pavisam noteikti viss atkal būs… 🙂
  Paldies dravniekam par garšīgo medu, dāsnajām dabas veltēm un labajām domām šajā gadā!
  Runā, ka Zeme esot apaļa, laikam tādēļ viss labais vienmēr atgriežas pie devēja atpakaļ. Tā būs!:)
  Lai silta un jauka pārziemošana 🙂

 2. Paldies! 🙂
  Tā tiešām ir svētība, ka pasaulei ir ietvars. Pēc nakts nāk diena, pēc ziemas nāk pavasaris un tas notiks pavisam noteikti un neatkarīgi no mums.
  Tas ir īstais stabilitātes garants, lai arī var likties, ka ir kas nothing special. 🙂
  Un var tikai vēlreiz atkārtot : “cik labi, ka ir kaut kas, kas pavisam noteikti atkal būs….”

 3. Klāt jaunais 2010.gads un zinu droši, ka tiešām pavisam noteikti atkal būs pavasaris, silts laiks, sanēs bites, ziedēs naktsvijoles un ceru arī Tavi bišu stropi Puzenieku ābeļdārzā:)).

 4. Paldies, bite, arī Tev par sulīgajiem komentāriem!
  Kā tur bija ar pārfrāzēto teicienu – štrunts par medu, ka tik bites. Jo ja būs bites, būs arī medus 🙂

 5. Sveiks, Ainar!
  Skaista ziemas un bišu bilde. Vācu žurnāls “Deutsche Biene”, kurš laikam neietilpst Tavu lasīto vācu žurnālu skaitā, ir aicinājis iesūtīt biškopjus stropu bildes ziemā, lai labākās izmantotu nākošā gada kalendāram. Arī LBB droši , ka turpinās uzsākto kalendāra izdošanu, kur noderīgas būs skaistas fotogrāfijas. Varbūt, ka var iepriecināt arī daudzus citus ar jaukajām fotogrāfijām!

 6. Sveika, Ineta!
  “Deutsches Bienenjournal” lasu jau vairākus gadus, tas bija pirmais vācu žurnāls, kuru pasūtīju. Esmu pieminējis atziņas no šī žurnāla arī savos ierakstos, dažreiz rakstot pilnu nosaukumu, dažreiz izmantojot saīsinājumu – “dbj”
  Faktiski vācu valodā ir 4 nopietni biškopības žurnāli – “Deutsches Bienenjournal”, “ADIZ/dieBiene/Imkerfreund” Vācijā, “Bienen aktuell” (agrāk “Bienenvater”) Austrijā un “Schweizerische Bienen-Zeitung” Šveicē. Abonēju pirmos 3.
  Varbūt kādas bildes dbj aizsūtīšu.

 7. Apsveicu ar uzvarētāja godu landlive.de fotokonkursā!

  Skaistā bilde to ir pelnījusi, laikam tā ir sataupītā un pērn ierakstā “Atkal “on”” apsolītā bilde 🙂

  Balvu studijā :))

 8. Paldies!
  Pareizi, šī bija tā pietaupītā bilde 🙂
  Balvā ir pārtikas grozs ar īstu vācu lauku pārtiku 75 eiro vērtībā, kuru nosūtīs interneta veikals “landecht” Minhenē.
  Garantēju fotogrāfiju 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s