Sezonas izskaņa un jaunas medus cenas


“Rudens. Zeme saskaita lapas, kurus tā bija aizdevusi vasarai” (Georgs Kristofs Lihtenbergs (1742-1799))

Rudens atnācis, būs barga ziema, kā tai senā dziesmā. 🙂
Pēdējā laikā bargas ziemas prognozes kļūst aizvien skaļākas un tās nāk no ļoti dažādiem avotiem. Sākot no vienkāršiem “kokiem daudz lapu oktobrī, bagāts augļu gads, meža zvēriem bieza tauku kārta, pavasarī viss ziedēja ilgi neredzētā krāšņumā”, beidzot ar Džo Bastardi prognozi, kura argumentēta krietni bagātāk. Bastardi videoblogu var skatīt šeit-http://www.accuweather.com/video-on-demand.asp?video=42809984001&channel=VBLOG_BASTARDI&title=A Look at the Euro
Patika arī novēlējums beigās “Izbaudiet šo laiku, jo tas ir vienīgais laiks, kurš jums ir”
Latviski tulkojot, šis teiciens ir dubulttrāpīgs, jo vārdam “laiks” ir divas nozīmes.
suna-ozolaa
Iespējams, ka arī bites var pareģot kāda būs ziema, bet nekādas novirzes no uzvedības normas šoruden neievēroju. Varbūt, ka šīs lapaspuses bišu lielajā grāmatā vēl neprotu lasīt.  Skatījos raidījumu vācu televīzijā, kur kāds dabas draugs pie skudrupūžņa stāstīja, ka pēc skudru uzvedības spriežot būs barga ziema. Skudras ir bišu radinieces.

Bites gan barga ziema nebaida, ja vien barības krājumi pietiekami, nevelk caurvējš un lietus uz galvas nelīst. Pārcentīga nopakošana var pat nodarīt kaitējumu, saime var sākt agri audzēt perus, kuru dēļ ligzdā jāuztur augstāka temperatūra, bites patērē daudz vairāk “kurināmā” – barību un pašas nolietojas. Kādreiz stropus taisīja ar pakotām grīdām, tagad arī mūsu platuma grādos nonākts pie atziņas, ka bites labi pārziemo uz atklātām grīdām, kur ligzdu no apkārtējās vides šķir vien siets. Vecs vācu dravnieku teiciens ir, ka ziemā bitēm galvai jābūt siltumā, kājām aukstumā. Galva un kājas, protams, pēdiņās. Savos norvēģu daudzkorpusu stropos uz sietu grīdām pat finieri nelieku un saimes labi pārziemo.  Tas, ka saimes ziemā mazāk pero, respektīvi peru audzēšanas pārtraukums ir garāks, noteikti atstāj ietekmi arī uz varru vairošanos.
Vietās, kurās ir bargākas ziemas, piemēram Kanādā, stropi tiek ievīstīti izolācijas materiālā ar plēvi vai arī pārziemoti angāros un pagrabos. Arī Krievijā reģionos ar ļoti aukstām ziemām izmanto ziemotavas. Mums tas nav nepieciešams, vismaz līdz brīdim, kamēr Golfa straume nav mainījusi virzienu vai atdzisusi. Jāpārspļauj trīsreiz pār kreiso plecu. (ir gan teorija, ka to nedrīkstot darīt, jo uz pleca varot sēdēt sargenģelis) 🙂

Pagājušās nedēļas nogalē veicu pēdējos sezonas darbus, noņēmu barotavas, nosiltināju stropus (kā iepriekš minēts, īpaši nepārcenšoties), uzklāju uz griestiņiem avīzes- tās ir labs izolācijas materiāls un noderīgas, ja tomēr jumtiņš nav bijis ūdens necaurlaidīgs, apsēju stropus ar transportlenti vai uzliku uz jumtiņiem akmeņus, lai rudens un ziemas vētras nepastrādātu nedarbus.
Ir nedaudz skumīgi, ka dravošanas sezona atkal un tik ātri beigusies un līdz jaunai jāgaida vismaz pusgads. Varbūt, ka man vēl par maz saimju? Kolēģis Andris, kurš šogad nokļuvis pilna laika biškopja -profesionāļa kārtā, pēc ieziemošanas smējās, ka nu gan kādas pāris nedēļas gribas no bitēm atpūsties 🙂
Par ieziemošanu var palasīties arī iepriekšējo gadu ierakstos, tos varētu uzrakstīt arī šogad – https://dravnieks.lv/2008/11/07/ieziemosanas-atskanas-2008/ un https://dravnieks.lv/2007/09/19/ieziemosanas-atskanas/

Vēl tikai pāris fotogrāfijas, kuras tapušas pēdējā laikā un informācija par medus cenām.

Mājup no griķu laukiem Ēdolē. Bija skaists, miglains, pavēss rudens rīts. Migla savilkusi tīklus pāri laukiem, zirnekļi- pāri priežu zariem.
grikis-o1

nogrika

Zirnekļu princeses buduārs
zirnekla-supulis

Zirnekļu amatnieka meistarstiķis. Vai kāds vēl apgalvos, ka zirnekļu vidū nav estētu?
zirnekltikls

Šogad nebija sēņu gads. Izskrēju pa  savām beku vietām, sēņu pamaz, nedaudzas apšu bekas, vien pāris baravikas.
apsu_kungi1

apsu_kungi2

Toties augļu un ogu raža šogad ir bijusi izcila.
Arī bumbieru raža. Šķirni “Karmla” pirms daudziem gadiem uzpotēju no Rīdznieka dārza – https://dravnieks.lv/2008/04/29/lupinas-un-ridznieks/ Tai ir skaisti un garšigi augļi, bet lielākais trūkums – īsais lietošanas laiks. Augļi ir noturīgi kokā, bet laikus nenovācot (labai garšai bumbieri jānovāc pirms pilngatavības sasniegšanas), augļi pārvēršas putrā. Novācot laikus, tie ir aromātiski un sulīgi.
Karmla 

Sliktāka ziņa ir par medus cenām. Garāmejot ieskrēju pāris tirgos, parunājos ar profesionāliem dravniekiem un izrādās, ka sevišķi 3 litru cenās, esmu atpalicis no laika. To liecina arī manu medus krājumu straujā plakšana- ja viss norisināsies tādā tempā kā līdz šim, ņemot vēl vērā, ka tuvojas Ziemassvētku laiks, palikšu bez medus līdz Ziemassvētkiem, nemaz nerunājot par jaunas sezonas sākumu. 
Latvijā trūkst kvalitatīva vietējā medus un cenas ir kāpušas. Pieskaņoju cenas tirgus līmenim un tās no šodienas ir šādas –
3 litru (4.2kg) platmasas spainītis – Ls 15.00 (iepriekš Ls 12.00)
1 litru (1.4kg) plastmasas spainītis – Ls 5.50 (iepriekš Ls 5.00)
920ml (1.2kg) stikla burka – Ls 5.00 (iepriekš Ls 4.50)
400ml (550g) stikla burka – Ls 2.60
(iepriekš Ls 2.30)
Griķu medus diemžēl ir pārdots.

Advertisements

11 comments

  1. Biškopības inventāra tirgus ir piesātināts. Sevišķi tagad, kad lauksaimniekiem nav Eiropas fondu naudas un krīzes iespaidā daudzi galdnieki metas uz nišu produktiem. Tas nenozīmē, ka nevar uzsākt. Paša vajadzībām sanāks lētāk un ja būs kvalitāte un piemērota cena, tad arī pircēji būs. Tirgus gan nav liels un ir piesātināts – ar to jārēķinās.
    Cenas ir zināmas – paskaties sludinājumus, piemēram “Biškopī”.
    Ar cenu saskaņošanu gan uzmanīgi – ka nepiesien karteļa vienošanos 🙂
    Lai veicas ar biškopības atsākšanu! Sākt un vēl jo vairāk atsākt nekad nav par vēlu 🙂 Jo vairāk Latvijā dravnieku, jo labāk Latvijai, latviešiem un dravniekiem!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s