Pavasara vēsmas


“Pirmā diena pavasarī ir viena lieta, pirmā pavasara diena pavisam cita. Dažreiz tās var šķirt ilgs laika posms” (Villijs Moirers)

Pavasara vēsmas ir jūtamas (interesanti, ka vārda “vēsmas” saknē ir “vēss”). Daždien uzspīd saule, gaiss smaržo kā īstā pavasarī, zīlītes čīgā, kūstoša sniega strautiņi urdz. Jau nākamajā dienā uzsnieg sniegs, temperatūras stabiņš palīž zem nulles un vien nedaudz gaišāki vakari un rīti liecina, ka nav vairs ziemas vidus.
Aizgājusī nedēļas nogale (7-8.03) bija pavasara zīmē un sestdien, kad bija siltākā diena, atsevišķas bites pat izmēģināja lidojumu.
drava_martaa1

Tas gan vairākumam beidzās ar nolaišanos sniegā un sliktām beigām. Tomēr bija par aukstu, lai notiktu pirmā aplidošanās un vairums saimēm ne bitīte nepabāza laukā deguntiņu.
Piegāju pie pāris saimēm aplūkot – kamoli ir vaļā un bites pa visām kārēm. Daudzas saimes tomēr perus vēl neaudzē. Par to būtu tikai jāpriecājas, jo nav zināms, kad stropā nāks pirmais nektārs un ziedputekšņi -tuvākās pāris nedēļas sinoptiķi saulainas ziņas nesola. Iespējams, ka tas, ka daudzas saimes vēl nepero sakņojas gēnos- lielākai daļa saimju mātes ir Somijas bakfāstietes meitas un Somijā pavasaris atnāk vismaz 2 nedēļas vēlāk.

Manā biškopības gaitu sākumā bija saime, kurai laikam gēnos bija vietējā bite (A.m.mellifera). Katru gadu šī saime aplidojās dažas dienas vai pat nedēļu vēlāk. Bites bija izteikti tumšas, medus ražas nedaudz augstākas par vidējo dravā, bet tajā laikā man bija mazāk par 1o saimēm un tāpēc grūti salīdzināt. Bites nebija niknas, bet apskates laikā “nesās” pa rāmīti kā negudras. 🙂 Katrā ziņā nopietnam selekcijas darbam šī saime noteikti būtu bijusi  ieguvums.

Zvanīja kolēģis Gints no Ventspils. Viņam vienā novietnē saimes jau aplidojušās, skaņa esot bijusi kā vasarā ienesuma laikā. Jā, šīs skaņas kādu laiku jau pietrūkst:) Gints dravo ar karpatietēm, iespējams, ka tas ir agrās aplidošanās pamatā. Varbūt arī novietne ir siltākā vietā, temperatūra var atšķirties par pāris grādiem arī nelielos attālumos, un ja vēl aizvējā un saules pusē.

Skats uz ciltsmātes (Somijas bakfāstietes) saimi – jumtiņš apklāts ar Onduline.
drava_martaa1-2

Pāris simts metrus tālāk cita novietnes daļa ar sargu:)
drava_martaa2

Iepriekšējā ieraksta sakarā. Svētdien tīrīju putnu būrīšus. Dobumperētāju putniem būrīši ir regulāri jātīra, jo tie (izņemot strazdus) jauno ligzdu taisa uz vecās. Atklājās,ka daži būrīši nav izmantoti pēc nozīmes.
Šajā būrītī mājasvietu bija atradusi sirsoņu saime.
sirseni_buurii

Šeit putni kļuvuši par upuri caunām. Turpmāk šķindeļu jumtiņas būrīšiem nelikšu. Izskatās labi, bet caunām šādi jumtiņi nav šķērslis.
cauna_strops

Pagājušajā nedēļā aizbraucu pieredzi pasmelties pie Gunta Ofkanta, kuš ir viens no intensīvās dārzkopības celmlaužiem Latvijā, uz Tukuma rajona Raudu.  Guntis ir pužiņš – no Ugāles kaimiņciemata Puzes, bet jau gandrīz 20 gadus dzīvo Tukuma pusē. Patīkami, ka viņš neliedz savu padomu un dalās pieredzē. Arī Puzē, domāju, ka Gunta ietekmē, pēdējos gados ir iestādīti lieli komercdārzi.
Dārzs un mājvieta atrodas ļoti gleznainā vietā. Bija drēgna miglaina un ziemīga diena, tomēr var iztēloties kā izskatās šī vieta kad zied ābeles vai sārtojas āboli.
ofkants1

Brauciena galvenais mērķis bija izpētīt ābeļu balstu sistēmu, bet ieguvu arī citu vērtīgu informāciju, ko apdomāt un izdomāt kā darīt pašam .
ofkants2

ofkants32

Latvijā visplašāk izmanto egļu mietus, bet pat impregnēti šie mieti pēc nedaudziem gadiem nolūzt. Tāpēc šāda sistēma, balstīta uz metāla stabiem ik pa 5-7 ābelēm un stieplēm ir perspektīvāka.

Advertisements

2 comments

  1. Vai tāds metāla režģis atklātā laukā nedarbosies kā kolosāla zibens pievilkšanas ierīce negaisa laikā?:)
    Ļoti simpātisks sargs pie novietnes:)

  2. Jā, iespējams, ka šāds režģis negaisa laikā ir bīstams. Ja zibens trāpīs ražas laikā, tad varēšu piedāvāt ceptus ābolus:)

    Jā, viņa ir ļoti simpātiska:)

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s