Apaļais šūnu medus “Ritulītis”


“Ziemassvētkos, jeb ziemas saulgriežos, lai nākamais gads būtu ražīgāks un darba gaitas vieglākas, pasniedz apaļas formas ēdienus” ( latviešu paražas) 
Šādi ēdieni var būt gan zirņi, gan sklandrauši (man kā kurzemniekam, viens no iemīļotākajiem svētku ēdieniem), gan no vārītiem kartupeļiem un cepta speķa saveltas bumbiņas, gan ….. “Ritulītis”.

Apaļi ēdieni ir Saules simbols, kā sveiciens Saulei, kura pagriežas un nāk atpakaļ (atvainojiet, astronomi, zinu, ka tā nav, bet man tīk tā domāt. Un galu galā, kas vispār ir realitāte…..) :).

Kāds dravnieks ir teicis, ka medū ir ziedu smarža, zemes spēks un saules siltums. Ritulītī tas viss ir pareizajā formā:)

Lasīju, ka apaļi ēdieni  ēdami arī Lieldienās. Arī kā sveiciens Saulei (varbūt pareizāk būtu teikt, gods. Sveiciens varētu būt arī “čau” vai “hei”, tāpēc “gods” vai “godāt” šajā gadījumā liekas vairāk vietā ).

rossrounds21

Šūnu medus ir dabiskākā medus forma, kurā medū maksimāli saglabājušās visas vērtīgās vielas. Tas nav nonācis saskarē ne ar gaisu, ne metālu, kā bite ielikusi nektāru šūnā, nogatavinājusi un aizvākojusi ar vaska vāciņu, tā tas nonācis līdz laimīgajam medus ēdājam.

Pārdomas par šo medus veidu esmu jau izteicis rakstā “Šūnu medus zars” -https://dravnieks.lv/2008/03/13/sunu-medus-zars/

Šūnu medus lielākā problēma ir iepakojums. Ne izsenais veids, griežot šūnu gabalos, ne koka sekcijas neatrisina galveno problēmu- šī medus drošu pārvadāšanu un ērtu lietošanu. Pagājušoziem rakos pa literatūru, forumiem un izvēle nonāca līdz 2 variantiem – “Ross Rounds” un “Bee-O-Pac”. Izsverot plusus un mīnusus, kurus arī jau esmu minējis,  izvēle krita uz “Ross Rounds”.

Šogad iepirku inventāru un pamēģināju. Cik zinu, šis ir pirmais šāda veida medus Latvijā, vismaz ne sarunās dzirdēts, ne tirgū redzēts, ne presē lasīts, ka sistēma Latvijā ir izmēģināta. Arī ražotājam nebija šādas informācijas.

Pārdošanā “Ritulīšu” vēl nav, jo skaits ir pārāk mazs un tie tiks kā ekskluzīva dāvana VIP klientiem. Tomēr dažas sekcijas būs iespējams iegādāties “Ģimenes Šūpuļa” labdarības tirdziņā, kurš notiks šosestdien, 13.decembrī.
Sīkāka informācija iepriekšējā ierakstā.

Advertisements

9 comments

 1. kā to var dabūt gatavu?
  labi, man tikai aptuvena nojausma par dravu, jo tikai piepalīdzu reizēm, ja visi striķi plīst un vajag atvākot kāres vai skrubināt propolisu. bet šitas izskatās ļoti labi!

 2. Sistēma ir šāda. Plastmasas rāmīšos (augstums ir mazāks nekā mūsu medus telpas apkārei) ir 4 caurumi. Caurumos no abām pusēm ieliek baltus rinķus, katrā pusē pa vienam, rāmītī 8. Rāmīši sastāv no 2 daļām, resp. dalās uz pusēm. Kad liek vaska šūnu, puses atdala, uzliek vienai pusei šūnu un otru pusi uzspiež virsū. Rāmītis gatavs! Magazīnā ir 8 rāmīši.
  Kad medus sanests un aizvākots, rāmīšus noņem, atdala ar stropa kaltiņu piepalīdzot, vienu pusi no otras, nogriež liekās šūnas. Bites,velkot šūnas ,ir “piešuvušas” vidusšūnu pie rinķu malām. Uzliek vāciņus un uzlīmē uzlīmi, kura salīmē abu vāciņus kopā un dod skaistu izskatu. Gatavs! 🙂

 3. Vairākus gadus atpakaļ iepirku bee-o-pack, bet pasākums kautkā neaizgāja… bitēm ne visai patīk plastmasas “dibens” – šūnas vidus, izmēri arī priekš Latvijas stāvstropa medus telpas apkārēm nedaudz par lielu, taču būtiskākais jau laikam bija prakses trūkums. Vēl kaitināja tas, ka plastmasas rāmītis ne visai labi turējās kopā, radās visādas spraugas un pa tām iekšā līda bites un ne vienmēr tika laukā… tā nu šai idejai atmetu ar roku.

 4. Jā, tas esot Bee-O-Pac trūkums, bites nelabprāt velk šūnas uz plastmasas. Lai to apietu, jāapstrādā ar šķidru vasku.
  RossRoundu bites pieņem labi, jo tā ir vaska šūna. Labākā ienesumā pietiekot ar nelielu strēmelīti, bites uz leju savelk pašas.
  Šogad uzliku jūnijā, kad ienesums gandrīz bija beidzies. Lielākā daļa sekciju bija izvilktas, bet ienestas līdz pusei. Ja tas būtu Bee-O-Pac, tad rāmīši būtu jāsviež prom, ja kaut vienu sekciju izmanto. Pagalam (tautā saka sulīgāk) darbs un materiāls.
  Šeit izņēmu aizvākotās sekcijas, bet pārējās vai nu ģimenē apēdām, vai kur nebija medus, vasku izkausēju. Rinķus var izmantot atkārtoti.

 5. “Viss, ko Pasaules Spēks dara, veido apli. Debesis ir apaļas un esmu dzirdējis, ka zeme ir apaļa kā lode, un tādas pašas ir zvaigznes, vējš savā vislielākajā spēkā griežas uz riņķi. Putni veido savas ligzdas apaļas, jo viņiem un mums ir viena ticība. Saule uzlec un noriet pa apli. To pašu dara mēness, un abi ir apaļi. Pat gadalaiki savās maiņās veido lielu apli un atkal atgriežas atpakaļ. Cilvēka mūžs ir aplis no bērnības līdz bērnībai. Un tā ir visur, kur darbojas Spēks.” /Melnais Bizons, Oglalas siu cilts indiānis, 1863 – 1950/

 6. Es pāris gadus izmantoju koka sekciju rāmīšus, iznāk tīri labi, bet šie apaļie ir galvas tiesu pārāki, tikai kas tie par plastmasas rāmīšiem un gredzeniem. Kur to visu var redzēt un uzzināt konkrētāk?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s