Platanthera bifolia un pirmais medus


“Līgo saule, līgo bite
Pa lielo tīrumiņu
Saule ziedus kaltēdama
Bite ziedus lasīdama”
(latvju daina)

Jāņu diena pagājusi un diena iet atkal pretī nākamajam pavasarim. Šogad gan attaisnojās teiciens -“līst kā pa Jāņiem”. Līgo vakarā bija patīkami silts, toties vējains -Jāņu ugunskurs par svaiga gaisa (skābekļa) pievadi sūdzēties nevarēja.
Toties Jāņu dienā lija un sāka līt tieši brīdī, kad atvēru stropu, lai liktu nukleusos gatavās māšu kanniņas. Nu labi, būsim precīzi, ne tieši tajā brīdī, bet kādas 20 sekundes pirms. Bilde par to vēlāk, tagad dienas ieraksta nosaukuma paskaidrojums ar ilustrācijām.

Platenthera bifolia ir smaržīgā naktsvijole tajā valodā, kuru var lietot, ja gribas parādīt sevi gudrāku esam nekā  de facto un ir pārliecība, ka klausītāji sapratīs, ka tas ir latīniski teiciens vai nosaukums, nevis daudzsstāvīgs lamuvārds, respektīvi, ļaunā neņems un neapvainosies. 🙂
Šo maģisko augu Latvijas Botāniķu biedrība pasludinājusi par gada augu 2008.gadā un kad tad to pieminēt, ja ne Jāņos, kad ir šīs puķes “ziedulaiki”!
Smaržīgā naktsvijole ierakstīta Sarkanajā grāmatā kā 4.kategorijas aizsargājams augs. Nezinu cik vispār ir kategoriju, bet ceturtā skan nopietni. Zied tās ap Jāņiem un zieds ir skaists savā vienkāršībā. Ja runātu par meiteni, tad varētu teikt Latvijas pelēkā pele. Smaržot naktsvijoles sāk vakarpusē un dabā nekas nav tāpat. Naktsvijole ir viens no tiem nedaudzajiem ziedaugiem, kurus neapputeksnē bites, bet naktstauriņi. Tāpēc zieds nav krāšņs, lai piesaistītu bišu uzmanību dienā, bet savu spēcīgo, tiešām maģisko aromātu izdala naktī, lai pievilinātu naktstauriņus un tie ziedus apputeksnē lidojumā ar garu snuķīti.
Starp citu, šī informācija ir no žurnāla “Dārzā” jūnija numura. Senos laikos biju žurnāla “Dārzs un Drava” cienītājs, tagad šis žurnāls ir degradējies, rakstu par biškopību tikpat vairs kā nav, arī par augļkopību maz un saturā nabadzīgi, toties vairumā var lasīt par to cik lieliski dārznieki un pamatīgi latvieši (vai arī otrādi) ir vadošās partijas biedri un ierindas biedri. 
Vieta tukša nepaliek un “Dārzā” no necila satura tulkota žunāla kļuvis par Latvijas Dārzu biedrības izdevumu ar kvalitatīvu saturu un labu iespiedkvalitāti. Nezinu kas tā par biedrību, bet ja tāds produkts, tad visu cieņu! No dārzkopības žurnāliem ir vēl trešais- “Dārza pasaule”, bet tas man liekas pārāk “cacisks”.
Nakstvijoles mūsu mežmalās ir gana, lai arī augs nevairojas strauji. Sēklu ir ļoti daudz, bet tās dīgst tikai simbiozē ar sēņu micēliju.
Šeit trīsmāsiņas un tādai vietai naktī garām paiet, nesajūtot reibinošo smaržu, nevar. 

Jāņi ir pagrieziens arī bišu saimju attīstībā. Diena iet uz rudens pusi un bites to sajūt labāk par cilvēku- tas ir signāls, ka nāk ziema. Samazinās vairošanās (spietošanas) instinkts un virsroku ņem barības uzkrāšanas instinkts. Bišu māte sāk mazāk dēt, tāpēc,kā likums, pēc Jāņiem veidotie peru atdaleņi, lai attīstītos par spēcīgām ziemojošām saimēm, jūlijā un augustā jāpastiprina ar periem. Labāk esot veidot mākslīgos spietus, bet šo metodi neizmantoju.
Jāņu dienā liku nukleusos māšu kanniņas. No rīta iepriekšējā vakarā un naktī siltais vējš bija iegriezies vēsā un spēcīgā ziemeļrietenī. Nukleusus biju sagatavojis jau sestdien un 3 dienas izturēti pagrabā, bet atdaleņus nācās veidot aukstajā vējā, pie knapiem 15 grādiem. Labi, ka vēl vējā, jo kad viss bija sagatavots un vēru vaļā māšu audzētājas saimi, sākās uzmācīgs lietus, kurš turpinājās vairākas stundas.
Te jau var aplūkot nukleusus vakarpusē, kad lietus bija pārstājis un pat uzspīdēja pa vientuļam saules staram.

Vēl ir kāds jaunums! 22.jūnijā izviedu pirmo medu!
Kādreiz pirmo medu vienmēr sviedu pēc Jāņiem. Tagad, kad bites ir vairākās vietās, ļoti var sajust atšķirību ienesumos. Pavasara ienesums vislabākais ir Modēs. Pagājušogad bija izteikts pieneņu medus – intensīvi dzeltens ar spēcīgu garšu. Šogad arī pienenes ziedēja kā dzeltens, bet medoja vāji -bites ziedus apmeklēja vāji un arī medus to apliecina. Ienesums tomēr ir pieklājīgs un medus ir neparasti maigs, ar tādu kā “mētru” pēcgaršu. Lai kā, tas ir tīrs dabas ienesums, jo tuvumā esošos laukos nav lauksaimniecības. Lauki šajā vietā ir samērā lieli (Ziemeļkurzemes mērogiem), bet akmeņaini, lielākā daļa paliek nepļauti, daļu nopļauj, bet sējaugi netiek audzēti. Varu galvot, ka rapsis nav ne piles, jo vismaz 20 km rādiusā rapšu lauku nav. Būtu gan ļoti interesanti uzzināt no kādiem ziediem šis medus ienests. Citās novietnēs medus nav vēl sviests, interesanti, vai arī tur būs šī interesantā pēcgarša.

Bilde no stropiem Modēs.

Pagaidām jaunais medus pieejams šādos iepakojumos.
3 litri (4.2kg) -Ls 11.00
0.92litri( 1.2kg) -Ls 4.00
0.4 litri (0.5kg) -Ls 2.00

Advertisements

6 comments

 1. Ražas svētki sākušies.
  Mēs kā reiz vakar un aizvakar izsviedām pirmo medu. Pie senčim medus tāds tumsnējs bet dziļajos laukos/mežos saimēm medus gaišs pavisam gaišs gluži kā dzidrināts. Tumšais tāds stiprāks bet gaišais medus ne tik nikns.

  Un piesauktā Platanthera bifolia arī mežmalās aug bet labāk es nemaz neskoju līdz, kas man tajās pļavās citadāk sāks palikt žel pļaut to visu nost 🙂 Un jo vairāk to sarkanās grāmatas augu redzi, jo vairāk šķiet, ka tie tur atrodas velti.
  Drīz sāks ziedēt liepas, jāskatās kāds tad būs medus.

 2. Jā, tas ir interesanti, ka katrā novietnē medus ir citāds. Atškiras pat medus starp saimēm vienā novietnē, bet to jau parasti nepiefiksē, jo novietni “sviež” vienā reizē.
  Arī vīna garša ir atkarīga no vietas- augsnes, reljefa, laika apstākļiem. Medum faktoru ir vēl vairāk -ja vīnu taisa no noteiktas šķirnes vai maisījuma, tad nektāru bites vāc no dažnedažādiem ziediem un šī kombinācija var būt ļoti dažāda- atkarīga gan no ziediem, kuri ir dravas tuvumā, gan tā kā tie konkrētajā gadā/dienā medo.
  Vai Ziemeļvidzemē arī šogad laba medus raža?

 3. Nu man kā hobija līmeņa, jeb kad sdanāk, biteniekam liekas labi. Iespējams rūpīgāk piestrādājot varētu būt pat labāk, jo šķiet kādas pāris saimes pat paspējušas paspietot.

 4. Kur var iegādāt Jūsu medu?
  Vai Jums līdz Rīgai sanāk kādreiz braukt?

  Atrakstiet, ja sanāk kāds brīvāks brīdis…

 5. paldies, ka raksti! Man patīk! senāk interesējos par biškopību un dabu, tapēc šis blogs man ir saistošs!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s