Vaska cenas Latvijā ir par augstu


Papildinājums 5.02.2013
Skatoties statistikā, redzu ka šis raksts ir daudz lasīts, arī pēdējā laikā. Šis raksts tika rakstīts tālajā 2008.gadā – gandrīz pirms 6 gadiem un šajā laikā ir daudz ūdens tecējis un vasks izliets. Situācija tirgū ir pilnībā izmainījusies un nu jau kādu laiku cenas ir citas – gan Latvijā, gan Vācijā. 

“Latvijā pat lētākais piens, sviests un maize ir dārgāki nekā Vācijā un Lielbritānijā – valstīs, kurās minimālā samaksa par darbu ir aptuveni piecas reizes augstāka nekā mūsu valstī… (no www.db.lv) Saite uz citātu – http://www.db.lv/Default2.aspx?ArticleID=80ae84ca-a84d-4de5-81e1-29dc6a7ad295&readcomment=1

Ne tikai piens un maize Latvijā ir dārgāki.  Arī vasks! Par to tad arī ieraksts.

Katru gadu saimju skaitam augot, nācās vasku piepirkt. Šogad pirmo gadu  pārkausēju vairāk par 50kg, kurš ir minimālais apjoms, lai nodotu un saņemtu pārstrādātu atpakaļ savu vasku. Tomēr saimes prasa vairāk un pagaidus atdaleņu pretspietošanas metode patērē lielākus neizvilkto šūnu daudzumus. Te man vēl ir ko uzlabot tehnoloģijā, lai iegūtu vairāk vaska no tumšajām šūnām.
Vēlējos nopirkt papildus šūnas Latvijā, bet cenas ir ļoti augstas. Kāda biškopja veikalā redzēju pat 0.80 (!) par šūnu. Normālā tirgus cena ir Ls 0.65 (Vinnis) -Ls 0.69 (Deiva) . Pirms pāris gadiem vēl bija Ls 0.35-0.39. Pagājušogad Ls 0.50.

Vai cenu kāpums ir pamatots? Cenas Eiropā ir pavisam citas. Jau pārtrādāta vaska (šūnu) cenas ir no Ls 5.00 kilogramā vai no Ls 0.38 par vienu šūnu. (Dadana, Dadana Blata). Pērkot lielākus daudzumus cena ir vēl lētāka. Mums pārdevēji (biškopji vai pārpircēji?) pārdod vasku par Ls 5.00/kg vairumā. Tas vēl ir jāsterilizē, jāizvalcē, jāpārvadā un jāpierēķina peļņa. Secinājums – vaska iepirkuma cena un rezultātā mākslīgo šūnu cena ir par augstu. Ja vienas šūnas cena ir Ls 0.65 un kilogrammā ir 13 plāksnes, tad cena ir Ls 8.45/kg, ja Ls 0.69 -ap Ls 9.00, bet ja Ls 0.80, tad pāri par Ls 10.00! Salīdzinot ar Vācijas Ls 5.00-6.00 kg tas ir daudz.

Nav jau zināms arī  kādu kvalitāti nopērk. Man nav šaubu par Viņņa un Deivas pārdoto, bet ko tirgo mazos veikalos un no rokas, grūti pateikt. Pirms vairākiem gadien nopirku vairākus desmitus šūnas Talsos. Pārdevēja teica, ka no “Latvijas bites”, resp. “Deivas”, bet šūnas pat vizuāli atšķīrās no Deivas tirgotajām. Pēc tam nejauši uzzināju no kurienes tās šūnas nākušas. Latvija ir maza (lai arī par lielu,lai paņemtu rokās un apmīļotu (“Tik un tā”))
Šūnas bija tik plānas, ka gandrīz puse rāmīšos (stropa siltumā) deformējās. Ja pārdod gabalā, nevis kilogramos, tad izdevīgāk taisīt avīžpapīra biezumā 🙂 Arī krāsa un smarža neiedvesa uzticību. Ja tur nebija tīrs vasks, vismaz ceru, ka tas vasks, kas tur bija, bija nosterilizēts. Cena gan bija tāda pati kā Deivai, kvalitātes dēļ jau neies lepnumu zaudēt. Pretenziju tam veikalam necēlu, bet iepirkties arī tur vairs nedomāju, ja vajadzība ļoooti nespiedīs.

Kāds pārdevējs Latvijā, kurš pāris simtus kg vaska gribēja pārdot par ls 5.00/kg, tagad jau ievietojis sludinājumu par Ls 4.50 kg. Nezinu vai speciāli vai aiz neuzmanības, bet šis sludinājums www.strops.lv ievietots gan zem “Pārdod” , gan “Meklē palīdzību”. Tur tiešām vajag palīdzību, lai par tādu cenu pārdotu, pie tam nav zināms kādas kvalitātes vasks tas ir. Šis pats sludinājums ir arī ss sludinājumu serverī.

Pasūtīju šūnas no Vācijas. Pirms tam pa telefonu runāju ar firmas īpašnieku (patrāpījās pie telefona), kurš apgalvoja, ka vasks ir no Vācijas biškopjiem. Arī katalogā apgalvots, ka tās ir no tīra bišu vaska. Negribētos ticēt, ka tik liela firma spēlēsies ar savu reputāciju vaska dēļ, kurš viņiem vairāk ir kā servisa produkts.
Šūnas izskatās labi un smaržo, ka visa istaba tvan.

Saņēmu šodien. Transports gan ir “garām” -ar GLS Logistics neiesaku sūtīt, lai arī lēti. Pieredze pilnībā, kā šeit http://www.lbss.lv/index.php?cmd=7&cmd_sub=5&topic_no=2855 aprakstīts (savu sūtījumu un Astra Logistic telefonu atradu pateicoties googlem un šai diskusijai. Nebūtu sācis laicīgi meklēt, varētu gaidīt vēl pāris nedēļas).

Kopā ar transportu un PVN, sūtot 20kg, šūnas sanāca Ls 0.55/gab., apmēram 15-20% lētāk zem pašreizējās Latvijas tirgus cenas. Transporta cenu rēķināju kopā ar nukleusien, kurus pasūtīju no šīs firmas. Iespējams, ka bez nukleusiem transports proporcionāli sanāktu lētāk, jo nukleusi uztaisīja tilpumu, lai arī kilogrami liekas, ka bija pat mazāki nekā vaskam.

Mans viedoklis ir, ka tik augstām vaska iepirkuma cenām, kura rezultātā mākslīgo šūnu cenas ir tik dārgas, nav pamata. Vasks ir ražošanas līdzeklis. Lai arī vairums dravnieku biškopība ir hobijs un saimnieciskais aprēķins nespēlē noteicošo lomu, tomēr maksāšanai par mākslīgajām šūnām cenu, kura ir krietni augstāka nekā Eiropā, nevajadzētu sagādāt lielu prieku. Jāpiezīmē, ka daudzviet medus cenas tirgū (mazumtirdzniecībā) ir augstākas. Viens vācu paziņa žēlojās, ka 500 g. burciņu rapšu medus jāpārdod par 3.5 eiro (Ls 2.45), kas nesedz izmaksas. Vai Latvijā ir kāds kurš rapšu medu var pārdot par Ls 2.45? Varbūt ir…. Varbūt viņš var atļauties pirkt šūnas par Ls 0.80/gab.

Var jau būt, ka viss vasks ir saliets svecītēs un notirgots Ziemassvētkos un tagad trūkst. Mēs esam atklātā tirgū, kam ir savas priekšrocības un trūkumi. Ja trūkumi izmanto mūs, tad jāizmanto vismaz priekšrocības.

Starp citu, pamanīju “Deivas” paziņojumu http://www.strops.lv/?sa=187&id=&lang=&gr=5 Zinu, ka manu dienasgrāmatu lasa arī biškopji. Vai kāds var pastāstīt par šo lietu tuvāk?

Advertisements

11 comments

 1. ļoti labi raksti esmu amatieris kaut ar bitēm nodarbojos jau 30 gadus.visam tev piekrītu.gribu tev ko pajautāt-pagājušo gad man ienāca viena saime krūmu bišu jeb no meža,tādas maziņas melnas kā mušas- ārkārtīgi ātri attīstās pavasarī, nedēļu atpakaļ izkniebu 32 māšu kanniņas uz spietošanu kā velni. kāds ienesums būs- grūti pateikt it kā jau strādā,agresīvas šausmigi – vajā uz nebēdu nedomā iziet sētā. māte nedaudz lielāka par biti – bet tiešam nedaudz-tā ka grūti atšķirt.tās nav mūsu pašu latvijas vai nu kaut kādi hibrīdi-ko domā tu. ar cieņu seniors55

 2. Sveiks, Bruno!
  Tās noteikti ir “krūmu” bites- nezināmas izcelsmes hibrīdi, visticamāk n-tajā pakāpē. Vietējo bišu jau sen vairs nav. Tad nu tur sprāgst laukā agresivitāte, spietošanas kāre u.t.t.
  Ja mājās ir suns- maini māti. 🙂 Sameklē kādu tuvumā, kurš audzē no laba materiāla.
  Veiksmīgi!

 3. Sveicināts!Šai vietnē ieskatījos pirmoreiz, taču domāju, ka ne pēdējo! Bildes bildēm, bet rakstītais labs. Par tām “krūmu bitēm” jāsaka, ka mans paziņa tās saķer regulāri un ievāc pavisam ne sliktu ražu. Šomēnes gan teica, ka metīšot šim rūpalam mieru, jo kožot par traku. Piedevām viņš dzīvo labi apmeklēta parka malā un baidās, ka nesakož kādu riteņbraucēju.

 4. Sveiki! Vai pastāv iespēja, ka tās mazās melnās bites varētu būt kaut kāds krustojums, vai atzars no afrikanizētajām bitēm, kuras pielgojušās bargākajam Latvijas par viņām ierasto klimatu?
  Arcieņu, Ojārs

 5. Sveicināti!
  Nē, pavisam noteikti tās nav afrikanizētās bites. Lai arī “never say never”, tāda iespēja ir tik niecīga, ka var droši teikt “never” 🙂

 6. seniors55- bruno.nu jau labs laiciņšs pagājis kad rakstīju par tām krūmu bitēm.secinājums-bites agresīvas,ļoti agri attīstās,aprīlī jau gatavojas spietošanai,katru gadu ap 30 māšu kanniņu.strādīgas maijā jau magazīna pilna ar kārklu medu,spēcīgi nes ziedputekšņus,šogad esmu jau noņēmis 40kg no saimes,pārziemo ļoti labi – praktiski visu ziemu izlidoja it kā būtu ienesums,šogad nomainīju mammas tad jau redzēs kas sanācis.jo nevarēja ciest- kā noņēma medu tā visi kaimiņi pārstāja pļaut zāli ,sētā nedōmā iznākt tā kādas3 dienas,suņi zem mašīnas vien sēdēja-nu tagad jau pēc mēneša redzēs kā uzvedīsies,pavairoju saimes tagad jāmeklē šunas pamēģināšu caur vāciju, redzēs kas sanāks.ar cieņu seniors55

 7. pārskatu tavu gara darbu ik pa laikam,jā šogad ienesums tāds švakāks,bet sūdzēties būtu grēks,izdomāju jaunus rāmjus vaskiem,bez stieplēm,pa ziemu jāuztaisa un tad jau redzēs.arī bišu mājas no putoplasta tikai ne tādas kā poļi pārdod,nākošais gads būs ļoti ļoti smags. lai jums visiem veicas seniors55

 8. Sveiks! Vaska cena Latvija ar gadiem tikai pieaug, tāpēc doma uz nākamo sezonu šūnas iegādāt Vācijā. Varbūt vari padalīties pieredzē kur meklēt šūnas vācu lapās un kur pats iegādājies?

 9. Sveiks! Vaska cena Latvijā ir nokritusies, salīdzinājumā ar “treknajiem” gadiem, bet Vācijā pieaugusi. Domāju, ka pašlaik vasku Vācijā pirkt neatmaksājas.
  Vasku Vācijā piedāvā ļoti daudzas firmas. Es pirku no Bienen Voigt & Warnholz- http://www.bivo.de

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s