Cemme


“Cilvēki par pilsoņiem nepiedzimst. Viņi par tiem tiek izaudzināti” (B. Espinoza, 1632-1677)

Piektdien LR1 ziņās viena no galvenajām tēmām -dubultpilsonība (komentārs ar interviju). Intervēja kādu Zviedrijas latvieti, kura 10 gadus nodzīvojusi Zviedrijā, ieguvusi Zviedrijas pilsonību un tagad Latvijas vēstniecība viņai “ņem” nost Latvijas pilsonību, jo pēc Latvijas likumdošanas dubultpilsonība nav paredzēta.

Interesanti kāpēc tika pacelta šī tēma? Vai tiek veidota sabiedriskā doma likuma maiņai? Vai arī lai pret šādu eventuālu (tik ļoti šis vārdiņš patika Vīķei-Freibergai) likumu tautu noskaņotu, jo intervējamās uzvedība un argumenti bija tik sakāpināti un liekulīgi, ka likās, ka tas ir iestudējums. Ja tā būtu parasta ziņa, tad tādas kvalitātes intervija diez vai tiktu “laista gaisā”.

Uzskatu, ka Latvijā dubultpilsonība ir pieļaujama un vēlama, lai tos daudzos latviešus, kuri aizbrauc vai kuri dzimst svešumā, kaut simboliski piesaistītu Latvijai. Tas, kā tiesiski var noformulēt, ka šādus, faktiski izņēmumus piešķir vadoties no nacionālā principa, ir juristu darbs. Esmu lasījis, ka Armēnijā ir tāds likums, jo armēņu kopiena pasaulē ir ļoti liela un šādā veidā valsts cenšas piesaistīt zemei eventuāli 🙂 savus cilvēkus.

Necentīšos atstāstīt interviju, tikai galvenās vietas, kuras paaugstināja manu asinsspiedienu.

Apbižotā dāmīte iztēloja sevi par šausmīgāko upuri, kura, lai izdzīvotu (citāts) aizbraukusi projām un salīdzināja savu aizbraukšanu ar Sibīrijas deportācijām.
Vai šī taukus sarijusies zviedriete vispār zin, kas bija deportācijas? Lai kaut vai izlasa Kalnietes grāmatu vai Ilmāra Knaģa “Bija tāds laiks”.
Runāja par pilsonību kā par savu un savu senču nopelnītu. Kad žurnāliste uzdeva jautājumu, ka viņai ir izvēle, teica: nu, ko jūs, kāda izvēle! Jautājums par izvēli nav (tātad viennozīmīgi Zviedrijas, gribas taču Zviedrijā pilsoņu tiesības izmantot), bet izvēle esot Latvijas valstij.
Ja jau cilvēkam tik ļoti dārga ir šī Latvijas pilsonība, tad saglabā- izvēlies to. Nē, grib visu -“i zivtiņ’ apēst, i ……”. !

Tā vietā lai godīgi citiem, bet galvenokārt jau sev pateiktu, ka- jā, es mīlu Latviju, bet man ir ērtāk dzīvot Zviedrijā, tur man labāk padodas celt kopproduktu, tiek kaisīti pelni uz galvas, vaimanāts par milzīgo pārinodarījumu un apgānīti Sibīrijas deportāciju upuri.

Uz ārzemēm aizbrauc dažādi cilvēki. Daļai no viņiem Latvija paliek tukša vieta uzreiz pēc robežas šķēršošanas un turpmākajā dzīvē traips biogrāfijā. Daļa izjūt nostaļģiju, cenšas saglabāt valodu un kultūru, sapņo, ka kaut kad atgriezīsies dzimtenē. Kāds polis, kurš astoņus gadus bija nodzīvojis ASV, teica par Čikāgas poļiem (Čikāga ir pasaules lielākā poļu pilsēta), ka 95% sakot, ka pavisam drīz atgriezīsies mājās, bet izdodas tas tikai pāris procentiem. Runa nav tikai par jaunemigrantiem, bet tādiem, kuri dzīvo jau desmitiem gadu un kuri paši jau saprot, ka nekur vairs nebrauks.
Ir valstis, kur dzīvot ir daudz vienkāršāk, kur valsts nav tā izvarota, kā tas ir Polijas un vēl vairāk Latvijas gadījumā. Cilvēki mīl ērtības. Tas ir arī evolucionāri attaisnojams.

Daudziem ir apslēpta vainas sajūta un vainas sajūtu visvieglāk (ne vislabāk) var pārvarēt noveļot uz citiem. Latvijā nevarot izdzīvot, te visi ir drūmi un nepieklājīgi u.t.t. Zināma taisnība jau ir un visbriesmīgākie esot meli, kuros ir 95% patiesības.

Tā vietā, lai šī anonīmā Zviedrijas latviete pateiktu, ka viņa izvēlas ērtības, mierīgu dzīvi ārpus Latvijas un Zviedrijas pilsoņu privilēģijas, viņa paziņo, ka izvēles viņai nav , ka tiek nodarīta liela netaisnība atņemot Latvijas pilsonību (īstenojot Latvijas likumdošanu) un ka viņa ir izdzīta/deportēta no Latvijas.

Tomēr kaut kas šajā gadījumā ir arī jautrs. Tas ir ļoti zviedriski. 🙂  (Savējie sapratīs) 🙂

P.S. Zviedru kaimiņiem dāņiem ir labs sakāmvārds, ko šajā sakarā atcerējos “Lieli vārdi un trekna gaļa rīklē nesprūst”

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s