Ieziemošanas atskaņas


“Neatliec darbu uz rītdienu, ja to var atlikt uz parītdienu” (Marks Tvens)

Biškopjiem šis Amerikas humora vectēva aforisms nav derīgs, vismaz rudenī nepavisam ne. Ja vēl vasarā var ko nokavēt vai neizdarīt, tad augusta beigas- septembra sākums ir laiks, kad jāizdara tas, kas ir jāizdara un vēlāk jau var būt par vēlu.

Šis ir laiks, kad jāsašaurina ligzdas līdz ziemošanas lielumam (mazumam) un jāapgādā bites ar ziemas barību. Sevišķi dārgi nokavēšanās var maksāt, ja iebaro cukursīrupu -divvērtīgie cukuri (saharoze) bitēm ar fermenta (invertāzes) palīdzību jāsašķeļ vienvērtīgajos (glikozē, fruktozē) un aukstā laikā invertāze izdalās mazāk, tāpēc sīrups var netikt pārstrādāts, sarūgst šūnās un saime ziemā aiziet bojā. Cukursīrupa pārstrādē nolietojas ziemojošās bites, kas arī nelabvēlīgi ietekmē ziemošanas gaitu un vēlāko saimju attīstību pavasarī un jo vēlāk iebaro, jo spēcīgāka šī (sliktā) ietekme. Tāpēc vislabāk ieziemot ar invertsīrupu, daru to jau trešo vai ceturto gadu. Sevišķi invertsīrups ir noderīgs dravniekiem, kuriem ir viršu ienesums (tātad arī man), jo tad ieziemošanu jāveic vēlāk un cukursīrups “sit” pa ziemojošajām bitēm. Vispār literatūrā ir minēts kā beidzamais optimālais beigu datums 6. septembris, bet reāli varētu būt 20.septembris, jo neilgi pēc šī laika nereti iestājas stabili vēss laiks. Tādi silti un gari rudeņi kā pagājušogad, katru gadu mums netiks sūtīti.
Šoruden pārsvarā lietoju Nordzucker ražoto “Ambrosia”, jo Südzucker “Apiinvert” ar saviem Ls 0.86 kg bija par dārgu. Ja ir dažas saimītes, tad nekas, bet pagājušogad Apinvertu barojot, dravas budžetā tika izgrauzts ap Ls 1500 liels caurums un labi, ka raža bija varena, medusēdājiem medus garšoja un šo caurumu varēja aizlāpīt. Šogad izmēģinājuma veidā 6 saimes iebaroju arī ar  Apiinvertu un 8 ar leišu cukuru, redzēsim vai būs kādas atšķirības.  

Viena garšīga bilde no viršu medus “fotosesijas” un daži vārdi un vizuāli iemūžinājumi no pagājušajām 2 nedēļām.
virsu_medus.jpg
Pēc diviem tukšajiem viršu gadiem, šogad bija laba viršu medus raža un tas viduvēju medus gadu (ļoti laba pavasara un patukšas vasaras)  izvilka uz itin pieklājīgu.

Tomēr 1.septembrī viršu medus vēl bija stropos, ienesums gan beidzies un bija jāsāk saimju ieziemošanas darbi. Manā uztverē tas ir viens no nepatīkamākajiem dravas darbiem, kuru pārspēj tikai kritušo saimju tīrīšana pavasarī. Darbs ir jāpadara īsā laikā, tas ir ļoti smags, arī bites nav draudzīgas, ja laika apstākļi ir labi, tad jāuzmanās no laupīšanās, ja slikti (lietus, spēcīgs vējš vai auksts) arī nevar strādāt. Ik pa laikam, sevišķi sestdien un pašā nedēļas sākumā bija jāpārtrauc darbs lietus dēļ, bet svētdien, 2.09, lietus dēļ visu dienu pavadīju viršu medu sviežot.
Sestdien, 1.09 saimju sagatavošanu ieziemošanai sāku un sestdien 8.09 pabeidzu (tad pirmās saimes jau bija sabarotas). Diezgan stresaini, jo sagatavot un iebarot jāpaspēj 2 nedēļās, bet laiks visu laiku bija nepastāvīgs un laikameļi (meteorologi) izcēlās ar īpašu nekaunību (neprecizitāti) 🙂 Pēc šī 14 stundu darbadienu maratona (maratons gan sākās pāris nedēļas iepriekš Rīgā, kad bija jāforsē ziemas riepu reklāmas kampaņa (http://www.freibi.lv/?object_id=465) , kura sākās 17.09-bukleti, internets, radio reklāmas un lai 1.09 tiktu bitēs, līdz 31.08 viss bija jāpabeidz).  Tāpēc pēc tam, kad saimes sagatavotas un atlika tikai iebarot, iestājās zināms eiforijas brīdis- darba vēl daudz, bet nav vairs neuzspēšanas elpa pakausī un ir apziņa, ka uzspēts un jaunā biškopības sezona (skatīt iepriekšējo ierakstu) veiksmīgi sākusies.

Atlikušais atvaļinājuma laiks pagāja medu sviežot un vakaros bites barojot, pāris dienas tā intensīvāk arī ar malku. Viršu medu sviedu pirmo reizi, jo agrāk nebija struktūrjaucējs un bez tā vienīgā iespēja ir spiešana. Ļoti noderīga bija informācija, ko ieguvu vācu forumā, ka jānodrošina sviedes dibena sildītājs (skan nepieklājīgi, varbūt teikt apakšas sildītājs? :)) ar termostatu. Nopirku to pagājušogad, viršu medu gaidot, bet tā kā raža izpalika, dabūju izmēģināt tikai šogad. Secināju, ka pilnīgi pietiktu ar 7 m variantu, bet man kā parasti gribējās ar rezervīti un paņēmu otru variantu -14-metrīgo. Cenu ziņā gan atšķirība bija tikai pārdemit latu. Bez šī apakšas sildītāja viršu medu būtu grūti dabūt no sviedes laukā, tas paliek biezs un želejveidīgs, ne lāga tek, ne caur kāstuvi vaska daļinas izfiltrēt.
Pirmo reizi ēdu arī izsviestu viršu medu, garšīgs jau bez gala un gribas dungot ko līdzīgu “Kas reiz mīlējis latviešu meiču” http://www.dziesmas.lv/index.asp?page=lyrics&id=10440  , aizvietojot “meiču” ar “medu” un “mīlējis” ar “garšojis”. 🙂   Ar viršu medu lepojos šogad ļoti :), par to kādā no nākamajiem ierakstiem. Šeit viena bilde, kur to var redzēt stropā -norvēģu daudzkorpusu stropa (man tādi izmēģinājuma variantā ir 4) korpusi bija “sašūti” ar medu un korpusu vaļā taisot, tas pievilka bites arī no citām saimēm. Laiks tajā brīdī bija saulains un pastāvēja laupīšanās risks. Situācija bija tik aizdomīga, ka pēc darba pabeigšanas aizliku priekšā skrejai stiklu. Pat šeit var redzēt viršu medus želejveidīgo konsistenci.
virsu_medus_2.jpg

Liels palīgs ieziemošanas darbis bija lapu pūtējs Solo, ko iegādājos pāris nedēļas pirms darbu sākšanas. Šis pirkums bija ilgi apsvērts, tāpēc argumentiem, priekšrocībām un trūkumiem, kā arī pirmajiem iespaidiem, kaut kad tiks veltīts atsevišķs dienasgrāmatas ieraksts.
Darbos skrejot fotoaparāts tika nedaudz pamests novārtā, tāpēc, lai gan gribēju to nofotogrāfēt darbībā vai tuvplānā, tas neizdevās. Šajā bildē var redzēt to fonā aiz mašīnas, jau pēc darbu pabeigšanas vienā novietnē.
solo_fonaa.jpg

Vēl ir dažas bildes un daži sociālpolitiski vērojumi, kuri piefiksēti “bišu atvaļinājuma” laikā, bet laika trūkuma dēļ tie būs nākamajā ierakstā. Ierakstu rakstīšana nemaz nepaņem tik maz laika:)

Vēl tikai nobeigumā viršu medus cenas, izskatās, ka tas būs šīgada bestsellers, neskatoties uz to, ka ir krietni dārgāks par parasto ziedu medu. Tas bija vislabāk pirktais medus pagastu dienās Brīvdabas muzejā Ventspilī un arī Rīgā šajās pāris dienās medus cienītāji atgriezušies pēc “vēl” un biežāk uzdotais jautājums ir “vai šis medus pietiks arī vēlāk”. Viršu medus ir arī vienīgais medus sortimentā ar tik plašu iepakojuma piedāvājumu -8 varianti.

Viršu medus cenas
Stikla burciņas ar aizkrūvējamu metāla vāku
300g -Ls 1.50
400g -Ls 1.90
550g -Ls 2.50
1200g -Ls 5.00

Plastmasas spainītis
1400g -Ls 5.50
4200g -Ls 15.00

Stikla burka ar hermētisku stikla vāku un metāla aizslēgu (dāvanu variants)
700g -Ls 4.50
1400g -Ls 7.00

virsu_medus_3.jpg

Advertisements

7 comments

 1. Medu pārdodu tiešajā pārdošanā. Ir doma arī par Tukuma un Jūrmalas tirgiem, bet laika trūkuma dēļ šis variants nav vēl realizēts.
  Kādā no tuvākajiem ierakstiem būs viss par medus šķirnēm, cenām un piegādi, arī tas nav vēl tapis laika trūkuma dēļ.
  Piegādi esmu maksimāli vienkāršojis -ir tikai 2 varianti, lai pircējam būtu saprotami un ērti.

  1. variants
  Piegāde Rīgā un Latvijā – Ls 2.00 par sūtījumu. Minimālā pasūtījuma summa Ls 10.00. Piegāde notiek ar Latvijas Pastu vai Bizpak, Rīgā iespējams arī ar kurjeru.

  2. Variants
  Ja adrese ir tuvu manām “takām” Rīgā vai nogrieznī Rīga-Ugāle (tajā ietilpst arī Tukums un Jūrmala), tad varu aizvest pats un piegāde ir bez maksas. Arī šeit min. pasūtījums ir Ls 10.00 vērtībā.
  Dod man ziņu uz mellifera@inbox.lv vai tālr. 28630031 un sarunāsim vietu un laiku!

 2. Paklusām atgādinu, ka DD lasītāji gaida un pagaidām nesagaida “Ieziemošanas atskaņas – 2008”.
  Kāds dzīvesgudrs lidotājs esot reiz izteicies, ka “esam atbildīgi par tiem, ko pieradinām…”:)))))

 3. Atbildību apzinos un uzņemos 🙂
  Pēdējā nedēļā vairāk laika tika veltīts http://www.freibi.lv mājaslapai. Tā nu ir daudzmaz sakārtota un, ceru, ka drīzumā sekos ieraksts arī dravnieks.lv.
  Bildes fotoaparātā un telefonā ir, tās nepazudīs. Ar domām ir kā ir. Dažreiz piefiksēju, ka šito vajadzētu ierakstīt “DD” un vēlāk atceros, ka kaut ko vajadzēja atcerēties 🙂 🙂

 4. Mājiens par to, lai DD lasītāji iepērkas “Freibi” ir uztverts:)
  Viena no sakarīgākajām riepu mājaslapām:)
  P.S. Vienīgi ieteikums to veci sarkanā mētelī ar balto bārdu nomainīt uz jaunāku un optimistiskāku personāžu:)))

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s