Viršu smarža


“Tikko to pasaka, tas vienmēr kļūst nedaudz citāds” (Hermanis Hesse)

Piektdienas vakarā, braucot mājās, lija spaiņiem. Grantētais ceļš vienu brīdi nobaidīja, ilgstošais lietus bija izveidojis uz tā pāris centimentru biezu putru, viss ūdens nebija paspējis iesūkties un vairākas reizes auto izslīdēja gandrīz kā ziemā. Iebraucot pagalmā, joprojām lija, bet sienāži dziedāja kā negudri. Lietus piļu pakšķi un sienāžu simfonija.

Vasaras vakariem ir pavisam cita smarža. Pavasarī tā ir viegla, viegli atšķirama un dominē konkrēts smaržas avots -ābeļziedi, ievziedi, bērzu jaunās lapas u.t.t. Vēlos vasaras vakaros šī smarža ir bieza un intensīva, viss sajaucies kopā neatkārtojamā kokteilī.

Dravā ir sācies ienesums -virši. Pa dienu zum, tā skan tikai ienesumā, bet vakarā visa drava skan, kad bites vēdina stropus un žāvē šūnās ienesto nektāru. Dravu ieskauj smaržas mākonis un viršu laikā šī smarža ir īpaši spēcīga, jo viršu medus ir ļoti aromātisks un “stiprs”
Šo stropu bites arī dejo viršos, jo ežziede, kura redzama tuvplānā aizņem pārāk nelielu platību, salīdzinot ar viršu hektāriem.
drava_ezziedee.jpg

Svētdien pabeidzu sviest vasaras medu. Ienests sākot no jūnija pirmās nedēļas. Laikam neesmu pietiekami novērtējis vasaras ienesumu, jo spēcīgās saimes, kuras atvedu no rapšiem liekas dabūjušas kādu nektāru no avenēm, medus ir gaišāks par pavasara- vasaras sākuma ienesumu, ne tik biezs, bet aromātisks. Par aveņu medu to gan nevar saukt, diezgan droši tas tur ir mazākumā un šī medusmīļu viena no iecienītākajām šķirnēm šogad nebūs. Palicis ir pavisam nedaudz no pagājuša gada ienesuma, mazajos iepakojumos -300g un 500g.  Šīs medus šķirnes nosaukums ir “Mežvidus vasaras vidus medus”- tas visprecīzāk atspoguļo gan medus ievākšanas vietu, gan laiku.

Liekas, ka viršu medus būs- tie tikko sākuši ziedēt, mitruma ir pietiekami. Nedaudz bažas rada pārāk karstais laiks, bet jau pirmdienas (6.08) vakarā dravā varēja just viršu medu intensīvo smaržu, kad bites vēdināja stropus.  
virsi_1.jpg

Virši tikai sākas un lielākā daļā ziedu vēl nav atvērušies. Skats no Plēsumlauka, bērnībā šeit vēl pļāvām sienu, tagad bites vāc medu:)
virsi_saakas.jpg

Protams, arī ežziedes ziedi tiek naski apmeklēti.
ezziede_max.jpg

Ne tikai bites kāro nektāru-arī tauriņi ar ļoti garu un tievu snuķīti sūc saldo dieva dziru.
taurins_2.jpg

taurins_3.jpg
Arī turpmāk sola ļoti siltu laiku un dažbrīd lietu, kurš varētu ienesumam par labu. Arī vēja virziens no dienvidu, dienvidaustrumu puses ir labvēlīgs. Lai smaržo viršu medus!

Advertisements

2 comments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s