Viršu priekšnojautas


“Parādās
Un izgaist varavīksne
Bez skaņas.”
(Jamaguči Hacudzjo)

Liepu mēneša (latviskais jūlija nosaukums) pēdējā diena. Liepas sen jau noziedējušas un dravā lēni ienāk rudens. Ziedu ir maz, jo visi prātīgie 🙂 ziedi noziedējuši vasaras sākumā un vidū. Sākušas ziedēt ežziedes, taču tās bitēm kā tāds kārums vien ir-panašķoties var, bet ziedu ir pārāk maz, lai dotu kādu medus daudzumu. Ežziede izdala nektāru bagātīgi un bieži var redzēt, ka uz tās galviņas naski darbojas pat 4 bites. Arī lielās māsas kamenes un daudzus nektāru kārojošus kukaiņus  var ieraudzīt šūpojamies zilajās bumbiņās. 

Bite ežziedes ziedā ar snuķīti nektārā.
ežziede
Daļai dravnieku tomēr sezona vēl nav beigusies. Pašlaik vasarai tiek pušķoti goda vārti. Virši mūsu mežos ir otrs galvenais nektāraugs aiz meža avenēm. Pēdējos 2 gados ienesuma nav bijis, tik vien pietika kā saimju attīstībai (arī par to priecājāmies). 🙂
Šogad ir cerības, ka virši būs -mitruma ir gana, vēl tikai saulei siltumu jāpalūdzas. Uz viršiem saimes nevedīšu, to apkārt pietiekami gan silos, gan purvos un ja ienesums būs, tad arī medus būs :-).

2005.gadā virši ziedēja ļoti kupli un varēja gaidīt labu ienesumu. Arī laiks pieturējās saulains, tomēr nektāra tik vien pietika, lai saaudzētu jaunās bites ziemai. Interesanti, ka jau jūlija beigās saimēs vairs nebija tranu. Vai tas varētu nozīmēt, ka bites vēl pirms viršu ziedēšanas sākuma “zināja”, ka ienesuma nebūs? Iespējams.
Šogad dabā viss notiek ātrāk un tomēr saimēs tranu vēl pietiekami. Tā varētu būt laba zīme. Maliņa aiz kuras aizķerties pozitīvajai domāšanai 🙂

Sestdien un svētdien atkal sviedu medu. Jau kuro nedēļas nogali viens un tas pats :-). Šogad ir interesants ienesums-no novietnēm, kurām tuvumā ir kādi  lielāki lauki, var just pieneņu piejaukumu, medus ir nedaudz gaišāks salīdzinājumā ar ienesumu no saimēm, kuras ir mežu vidū un asāks. Mežvidus saimēm medus ir tumšs, biezs, ne ass, nedaudz ieskābenu garšu. Interesanti būtu uzzināt kas par ziedu kombināciju ir šajā “kokteilī”.

Svētdien pārliku vienu saimi uz rāmīšiem – tā kā spiets ielaidusies tukšā stropā, kuram bija aiztaisīta skreja. Bites tomēr atradušas spraudziņu aizmugurējā daļā starp grīdiņu un korpusu un iekārtojušas uz dzīvi. 🙂 Saime neliela, domāju pie ieziemošanas apvienot.
pienojumes_1.jpg

Šūnas piešūtas pie jumtiņa.
spiets

Vēl viena fotogrāfija no pašlaik pieticīgā ziedu piedāvājuma -bite sīpola ziedā 🙂 Agrāk nebiju ievērojis ne to, ka bites vāc nektāru no sīpolziediem, ne to, ka šis zieds ir tāds dabas mākslas darbs.
sipolzieds.jpg

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s